Motonet-logo
E-poe klienditeenindus
Klienditeenindus: tel (mobiilikõne hind), e-post: klienditeenindus@motonet.ee
Klienditeenindus on avatud tööpäeviti 8-20, laupäeviti 9-17, pühapäeval 10-18.

Sügisene paadihooldus

Motoneti nõuanded paadi sügiseseks hoolduseks

Paadisõiduhooaeg hakkab lõppema, seega on aeg valmistuda veesõiduki välja tõstmiseks ja sügiseseks hoolduseks. Hoolikalt teostatud sügishooldus on paadi heas korras hoidmiseks hädavajalik ning kergendab järgmise hooaja ettevalmistusi.

Märjad ja külmad tingimused võivad hooldamata paadile ja selle varustusele hävitavad olla. Sügisel tasub paadi hooldamisel tähelepanu pöörata vähemalt järgmistele asjadele.

Ettevalmistused paadi veest väljatõstmiseks

Enne paadi väljatõstmist on hea mõte eemaldada suured varustuselemendid, näiteks madratsid, sest vees olevast paadist on neid kergem kätte saada. Paati jäetud varustus on potensiaalne hallituse kasvulava, mistõttu tuleks varustust hoida kuni järgmise paadihooajani soojas laos. Juhul, kui hoiustad madratseid paadis, siis kuivata need hooaja lõpus hoolikalt ning tõsta talveks püstisesse asendisse ning nii, et madratsite vahele jääksid õhuvahed.

Sügiskuudel on jahisadamates palju soovijaid väljatõstmise teenusele. Jälgi oma kodusadama teadaandeid, millal tõstmine toimub või lepi see eraldi kokku.

Kui kasutad paadi veest välja tõstmiseks oma haagist, peaksid eelnevalt kontrollima haagise seisukorda. Näiteks vintsid ja haagise rullid on kulumaterjalid. Et vältida võimalikke kahjustusi, siis kontrolli need asjad enne paadi väljatõstmist üle. Kontrolli, et paadi liigutamisel oleks paat kindlalt haagise külge kinnitatud. Paadi kinnitamiseks transpordi ajal sobivad hästi kvaliteetsed ja piisavalt laiad koormarihmad.

Kui hoiustad oma paati pukkidel, veendu, et kasutatav pukk on heas seisukorras. Samuti kontrolli, et pukk oleks paigaldatud tasasele pinnale ning et seda ei saaks ümber lükata. Soovitav on reguleerida pukki nii, et paadi ahtriosa oleks veidi madalamal kui vööriosa, nii saab vihmavesi tekilt ära voolata. Tähelepanu tuleks pöörata ka puki taldadele. Paadi koormus peaks olema ühtlaselt jaotatud igale jalale, et vältida süvendeid paadikeres.

Paadi tõstmisel ja teisaldamisel tuleb erilist tähelepanu pöörata ohututele töövõtetele. Paatide ja mastide tõstmisel on alati suur õnnetusoht, seega on oluline olla ettevaatlik, kontrollida kinnitusi ja tõsteid ning tagada, et osalejad ja kõrvalseisjad ei satuks ohtu.


Hoolikas pesemine ja puhastamine

Paadi pesemine tuleks teostada kohe pärast paadi tõstmist. Selleks sobib hästi survepesur. Parim aeg mustuse eemaldamiseks paadi põhjalt on siis, kui see on veel märg. Paadi põhjalt vetikate eemaldamine võib olla probleemne, kuid selleks on saadaval spetsiaalsed puhastusvahendid, mis muudavad töö lihtsaks. Sageli tekib paadi veepiirile kollakas ala, mida saab hõlpsasti eemaldada sobivate puhastusvahendite abil.

Ka paadi sisemus tuleks põhjalikult puhastada. Paat tuleks tolmuimejaga üle käia ja pinnad põhjalikult puhtaks pühkida, nii vähendad hallituse tekkimise riski. Talveks võid paati sisse jätta niiskuseimaja. Niiskuseimaja sisu tuleks talve jooksul regulaarselt kontrollida.


Sügisene hooldus valmistab mootori ette järgmiseks hooajaks

Sügisene mootorihooldus hõlmab mootoriõli, käigukastiõli ja filtrite vahetamist ning mootori seisukorra kontrollimist. Hooaja jooksul võib käigukastiõlile olla lisandunud vett. Vee eemaldamine on oluline, sest käigukasti jäänud vesi võib talvel põhjustada käigukasti kahjustumist. Kui mootoriõli eemaldamine on keeruline, soojenda mootorit enne õli eemaldamist. Suurepärane vahend õli eemaldamiseks on õlipump.

Vaheta käigukastiõli ise

Pära- ja veomootorite käigukastid töötavad vee all rasketes tingimustes. Seetõttu tuleks käigukastiõli vahetada igal aastal, eelistatavalt sügisel kohe pärast paadi tõstmist. Juhul, kui hooaja jooksul on käigukasti korpusesse sattunud vett, on soovitatav lasta käigukasti seisundit kontrollida professionaalses hoolduskeskuses. Vesi käigukasti korpuses võib põhjustada laagrite enneaegset riket või külmunud kujul kahjustada käigukasti.

1. Ava käigukasti korpuse ülemine ja alumine kruvi ning lase vana õli tühja anumasse. Õli valgub aeglaselt, seega lase õli aeglaselt välja voolata.

2. Kontrolli väljuva õli kvaliteeti. Kui õli sisse on hooaja jooksul sattunud vesi, siis see valgub välja enne õli. Kui see on segunenud õliga, on õli muutunud piimjas-kreemjaks. Suur hulk metallosakesi võib viidata käigukasti ebanormaalsele kulumisele ja käigukasti tuleks lasta kontrollida professionaalses töökojas.

3. Vaheta täiteavade kruvide tihendirõngad. Tihendid tuleb vahetada igal õlivahetusel, et vältida vee sattumist käigukasti korpusesse hooaja jooksul.

4. Vala käigukasti uus õli. Käigukastiõli müüakse tuubis, millest õli saab otse käigukasti korpusesse pressida, ja pudelis, millest õli saab käigukasti pumbata. Uus õli lisatakse käigukasti alumisest täitmisavast ja seda lisatakse senikaua, kuni õli hakkab ülemisest avast välja voolama.

5. Sulge ülemine ava, seejärel eemalda pump või tuub ja sulge kiiresti käigukasti alumine ava, et vältida õli väljavoolu käigukastist. Puhasta täitmisavade ümbrus rätikuga. Utiliseeri vana õli vastavalt nõuetele.

Hoolduse ajal käivita mootor mageda veega, et eemaldada süsteemist merevesi, nii väldid korrosiooni. Sisemootorite puhul lastakse jahutussüsteemi jäätumisvastane aine, et kaitsta süsteemi külmumise eest. Jäätumisvastast ainet tuleks kasutada ka muudes paadisüsteemides, mida tuleb kaitsta külmumise eest, näiteks torustikus ja tualetisüsteemides.

Kütusepaak tuleks talveks täis panna. See tagab, et paaki ei kogune kondensaati. Lisa kütusele lisaainet, et tagada kütuse stabiilsus. Diislikütuse puhul hoiab see ära ka vetikate tekkimise kütusesüsteemis.


Hoolikas katmine kaitseb paati talvetormide eest

Et kaitsta oma paati talviste tormide eest, kata see hoolikalt, tagades õhuringlus katte all. Veendu, et kate ja katte karkass oleksid piisavalt tugevad, et talve muutuvatele ilmastikutingimustele vastu pidada. Lumekoormus on konstruktsioonidele suur koormus, seega veendu, et lumi saaks katte pealt maha kukkuda. Pööra tähelepanu paadi ventilatsioonile. Ava luugid ja ventilatsiooniklapid. Piisav ventilatsioon hoiab paadi värskena ja hoiab ära hallituse tekke pindadel. Talve jooksul tuleks aeg-ajalt paati kontrollida ja eemaldada katte pealt liigne lumi. Kui jätad akud talveks paati, on hea mõte neid aeg-ajalt laadida või jätta akud hoolduslaadija hoolde.


Kaitse end varaste eest

Kutsumata külaliste eest pole keegi kaitstud, seega, et kahjusid minimeerida on soovitatav eemaldada paadist kõik väärtuslikud seadmed ning võimaluse korral lukustada ruumid, varustus ja mootor. Ka sõukruvid on varaste sihtmärk.

Edukaks sügiseseks paadihoolduseks leiad kõik vajalikud tööriistad ja vahendid Motoneti kaubamajast või e-poest. Meie asjatundlikud töötajad aitavad sul valida ja leida õigeid vahendid.



Ära unusta ka väikelaevade ülevaatust, selle kohta saad lugeda siit.